Milczańska
Budynek mieszkalno – usługowy przy ul. Milczańskiej w Poznaniu
Koncepcja
Przedmiotem opracowania jest projekt budynku mieszkalno – usługowego przy ul. Milczańskiej 3 w Poznaniu. Teren inwestycji zlokalizowany jest w dzielnicy Łacina. W najbliższym otoczeniu dynamicznie rozwija się zabudowa mieszkaniowa o charakterze pierzejowym.
Od wschodu z działką będą graniczyły tereny parkowe – wprowadzone w obowiązującym Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, natomiast od zachodu ulica Milczańska. W podbliżu inwestycji powstaje również centrum handlowe Posnania.
Obiekt został zaprojektowany w formie półzamkniętego kwartału. Zachodnia fasada przebiega wzdłuż obowiązującej linii zabudowy ulicy Milczańskiej, skrzydło południowe zaprojektowano równolegle do drogi wewnętrznej 23KD-D wprowadzonej w obowiązującym Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, skrzydło północno – zachodnie przebiega wzdłuż drogi wewnętrznej obsługującej parking terenowy, natomiast skrzydło wschodnie, zorientowane w sposób optymalny dla nasłonecznienia ze wschodu i zachodu zaprojektowano wzdłuż zielonych terenów rekreacyjnych 6ZP.
Budynek mieszkalny posiada 6 kondygnacji nadziemnych, oraz kondygnację garażową wyniesioną ponad poziom terenu o 1,5m. Wysokość budynku wynosi 20m.
W części mieszkalnej zaprojektowano 207 mieszkań o zróżnicowanych powierzchniach, spełniających wymagania założonej struktury.
Skrzydło zachodnie z mieszkaniami zorientowanymi wschód – zachód zaprojektowano w układzie korytarzowym, obsługiwanym przez 2 klatki schodowe. Natomiast skrzydło północno – zachodnie, zachodnie i południowe z 6 klatkami schodowymi zaprojektowano w klasycznym układzie klatkowym, wykorzystującym powtarzalne moduły mieszkań. Wszystkie klatki schodowe będą dostępne z wewnętrznego patio.
Podstawowe założenia układu urbanistycznego:
- Wytworzenie zhierarchizowanej przestrzeni dzielącej się na strefy o zróżnicowanym stopniu prywatności – prywatnej przestrzeni mieszkań, tarasów i ogródków, półprywatnej przestrzeni patio, oraz publicznej terenów otaczających.
- Zachowanie charakteru zabudowy pierzowej od strony ulicy Milczańskiej, utrzymując obowiązującą linię zabudowy, podkreślając miejski charakter ulicy.
- Przesunięcie linii zabudowy od strony wschodniej umożliwiające zaprojektowanie zieleni kontynuującej tereny parkowe.
- Widokowe i funkcjonalne połączenie patio z zielonymi terenami parkowo – rekreacyjnymi sąsiadującymi z działką przez rozcięcie budynku w południowej części. Wewnętrzny dziedziniec został zaprojektowany jako przedłużenie terenów parkowych poprzez wprowadzenie rozbudowanego systemu zieleni, z którego mogą korzystać mieszkańcy. Uskokowe ukształtowanie powierzchni zapewnia prywatność w ogródkach na parterze.
- Różnica poziomów terenu wynikająca z wyniesienia garażu została zniwelowana rampą o spadku umożliwiającym poruszanie się pieszych, jak i zastosowanie jako drogi pożarowej.
- Połączenie patio z ulicą Milczańską szerokim przejściem bramowym w północnej części budynku skraca dojście do klatek schodowych z północnej części działki.
- Podkreślenie narożnika ulicy Milczańskiej i drogi 23KD-D poprzez zlokalizowanie lokalu usługowego dostępnego z poziomu chodnika.
Bryłę można podzielić na 3 strefy:
- Strefa parteru wyniesiona o 1,5 m nad poziom terenu z loggiami i tarasami, oraz ogródkami od strony patio – pozwalającymi zachować komfort prywatności bez utrudniania kontaktu z otoczeniem.
- Strefa kondygnacji powtarzalnych, w układzie Ip – IIIp i IIp – IVp, z przestawnie zastosowanymi loggiami i balkonami, pozwala na wzbogacenie ilości typów lokali, poszerzając ofertę skierowaną do przyszłych mieszkańców, ogranicza wzajemne zacienianie płytami balkonów, a jednocześnie przełamuje monotonię i monumentalizm elewacji.
- Strefa najwyższej kondygnacji, gdzie zaprojektowano największe mieszkania z tarasami, optymalnie zorientowane względem stron świata. Cofnięcie elewacji od strony ulicy Milczańskiej, podyktowane wymaganiami MPZP, pozwala zaprojektować tarasy wzdłuż całej długości fasady.
Wysokość kondygnacji garażu, oraz odpowiednio zaprojektowane przegłębienia płyty fundamentowej umożliwiają zastosowanie ruchomych platform parkingowych. W efekcie możliwa jest rezygnacja z dodatkowej kondygnacji parkingowej, optymalizacja konstrukcji żelbetowej i płytsze posadowienie budynku przy zachowaniu odpowiedniej ilości miejsc parkingowych.