Ośrodek sportowy Hutnik

Lokalizacja
Warszawa
Rok
2017-2021
Status
Zrealizowany
Powierzchnia
1 974 m² (zabudowy)
1 019 m² (użytkowa)
Zakres
Projekt koncepcyjny
Projekt budowlany

Ośrodek sportowy Hutnik
Rewitalizacja kompleksu sportowego w Warszawie przy ul. Marymonckiej 42

Koncepcja

Projekt rewitalizacji Ośrodka Sportowego Hutnik stanowi przykład połączenia nowoczesnych rozwiązań technologicznych, funkcjonalności oraz dbałości o ekologię. Dążąc do stworzenia obiektu sportowego nowej generacji, skupiliśmy się na zaawansowanych rozwiązaniach konstrukcyjnych i estetycznych, spełniających oczekiwania zarówno sportowców, jak i kibiców.

Jednym z największych wyzwań procesu projektowego było zaprojektowanie głównego zadaszenia trybuny. Naszym celem było stworzenie konstrukcji łączącej nie tylko dużą powierzchnię, ale również charakteryzującej się lekkością. Zdecydowaliśmy się na stalową konstrukcję dachu, gwarantującą maksymalną wytrzymałość i odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Optycznej lekkości zadaszeniu nadają kształtowniki słupów podpierających, wykonane z okrągłych rur ułożonych w kształcie litery V. Zastosowanie trójkątnego dźwigara kratownicowego, zamocowanego na żelbetowej konstrukcji wsporczej, pozwala na osiągnięcie dużej rozpiętości przy zachowaniu stałego kąta nachylenia powierzchni dachu.

Kluczowy element projektu stanowią trybuny mieszczące aż 1390 widzów. Wykorzystując prefabrykowany żelbetowy szkielet, zapewniliśmy nie tylko trwałość i bezpieczeństwo konstrukcji, ale także szybkość montażu. Jednym z charakterystycznych elementów użytych w projekcie są „rygle zębate”, stanowiące fundament dla opartej na nich prefabrykowanej konstrukcji trybun.

Podczas tworzenia wizji projektu oraz wyboru materiałów wykończeniowych zdecydowaliśmy się na beton barwiony w masie, który został użyty do produkcji elementów konstrukcyjnych. Dzięki zaawansowanym technikom produkcji, udało się osiągnąć barwy zgodne z identyfikacją wizualną klubu – pomarańczowy i grafit. Ten śmiały krok pozwolił na stworzenie nie tylko funkcjonalnych, ale i wizualnie atrakcyjnych przestrzeni dla kibiców i sportowców.

Oprócz konwencjonalnej zabudowy, w celu zwiększenia funkcjonalności, Ośrodek Sportowy Hutnik jest zaopatrzony w zaplecze kontenerowe. Zdecydowaliśmy się na wykorzystanie 14 specjalnie zaprojektowanych kontenerów, które tworzą elastyczne i modułowe zaplecze szatniowo-sanitarne. Kontenery, połączone wspólną zadaszoną strefą wejściową, zostały podzielone na zespoły – 6 i 8 obiektów, oferując m.in. przestronne szatnie, zaplecza sanitarne oraz pomieszczenia dla trenerów i sędziów. Kontenery zostały zaprojektowane zgodnie z identyfikacją wizualną klubu, co zapewnia spójność estetyczną całego kompleksu.

Stawiając na zrównoważony rozwój, wyposażyliśmy główne boisko w system automatycznego nawadniania oraz system podgrzewania płyty boiska, co pozwala na jego całoroczne użytkowanie. Nawiązując do ekologii, zastosowaliśmy również nowoczesne oświetlenie LED, które maksymalizuje efektywność energetyczną obiektu.

Ośrodek Sportowy Hutnik to obiekt, który łączy w sobie pasję do sportu z nowoczesną architekturą i zrównoważonym rozwojem. Nasza propozycja rewitalizacji stanowi przykład, jak rozwiązania technologiczne i dbałość o detale konstrukcyjne mogą współgrać z potrzebami użytkowników oraz harmonią z otoczeniem. To wszystko przełożyło się na zdobycie nagrody II stopnia w kategorii „Obiekty Sportowe i Rekreacyjne” w Konkursie Budowa Roku 2021 PZITB!