Kolonia Sielce

Lokalizacja
Warszawa
Rok
2015 - 2018
Status
W realizacji budowlanej
Powierzchnia
26 000 m²
Zakres
Projekt koncepcyjny
Projekt budowlany
Projekt wykonawczy
Nadzór autorski

Kolonia Sielce
Budynek biurowy wielofunkcyjny z częścią mieszkaniową przy ul. Stępińskiej w Warszawie

Koncepcja

Założeniem projektu było zapewnienie jak najlepszych warunków dwóm różnym grupom użytkowników – zarówno mieszkańcom jak i pracownikom biur oraz usług. Z tego względu podzielono budynek na dwie części, lokując część mieszkalną od strony zielonego Skweru Chorwackiego, natomiast część biurową wzdłuż ulicy Sieleckiej. Takie usytuowanie względem kierunków świata pozwoliło zredukować południową elewację biurowca i przyczyniło się do ograniczenia wydatków energetycznych oraz poprawy komfortu pracy w biurowcu.

Przyziemie budynku ma na celu ożywienie ulicy Sieleckiej poprzez zaproponowanie tam atrakcyjnych, wysokich lokali usługowych i handlowych, a także lokalu gastronomicznego. Wejścia do usług w parterze zlokalizowane są od zewnątrz zarówno od strony ulicy Sieleckiej jak i Skweru Chorwackiego. Dostęp do usług zlokalizowanych pod częścią biurową możliwy jest dodatkowo z holu wejściowego.

Wyższe kondygnacje obu części budynku dostępne są za pośrednictwem wysokich reprezentacyjnych holi wejściowych. Wejścia zarówno do holu mieszkaniowego jak i biurowego zlokalizowane są od strony ulicy Sieleckiej na frontowej elewacji. W celu zachowania spójności wizualnej obu części budynku, pas usług w parterze na fasadzie od strony ulicy Sieleckiej jest jednej wysokości.

Od strony południowej, na elewacji zastosowano ryzalit, a konstrukcja wspierająca balkony schodzi niemal do ziemi. Podział obudowanych balkonów w znakomitej większości odpowiada układowi apartamentów na każdej kondygnacji.

Takie rozwiązanie zapewnia mieszkańcom pożądaną intymność i komfort akustyczny, a mieszkaniom z widokiem na Skwer Chorwacki – dodatkową ochronę przed nadmiarem południowego słońca. Miejscowe wgłębienia pozwalają na wygodne użytkowanie balkonów.

Wnętrza zagłębionych balkonów posiadają duże przeszklenia dzięki czemu przestrzeń zewnętrzna, zwłaszcza zielonego skweru, przenika się z wnętrzem mieszkań. Standard ostatniej kondygnacji został podniesiony poprzez podwyższenie wysokości z 290cm do 300cm w świetle do poziomu wykończonej posadzki oraz zaprojektowanie dużych, wyłożonych deską kompozytową, tarasów przyporządkowanych do poszczególnych mieszkań. Elegancka fasada z płyt z betonu we wszystkich wgłębieniach jest wyłożona płytkami klinkierowymi lub innymi okładzinami.

Część biurowa nad usługami w parterze liczy trzy kondygnacje powtarzalne. Zlokalizowany centralnie trzon komunikacyjny umożliwia optymalny podział przestrzeni, a rozłożenie słupów konstrukcyjnych po obrysie budynku daje swobodę aranżacji wnętrza przyszłym najemcom. Trójwymiarowa elewacja tworzy nie tylko ciekawą kompozycję światłocieniową, ale zapobiega nadmiernemu przenikaniu promieni słonecznych do wnętrza. Podobnie jak w przypadku części mieszkaniowej, tu także użyto dwóch głównych materiałów elewacyjnych – „skóry” czyli okładziny z betonu architektonicznego oraz „wnętrza” z panelami z siatki cięto-ciągnionej lub innych okładzin.